Divadelní soubor CHAOS + minidrama

Divadelní soubor CHAOS

Divadelní soubor CHAOS + minidrama
Divadelní soubor CHAOS + minidrama

Kořeny historie divadla sahají ve Valašské Bystřici až do 19. století. Z archivních pramenů vyplývá, že první zaznamenaná hra se v obci uváděla v roce 1897. A dnešní členové souboru CHAOS dělají vše, co je v jejích silách, aby divadelní činnost byla živá, a aby byli důstojnými pokračovateli těch, kteří dokázali divadlo v obci udržet více než 100 let.

Impuls ke vzniku amatérského divadla přišel v roce 1985 od Františka Vičana, bývalého dětského herce ze školního divadla. A to v době, kdy se amatérské divadlo na 7 let odmlčelo kvůli přestavbě sálu a po jeho ukončení už se činnost starého souboru neoživila. Franta na to šel chytře. Navštívil režisérku dětského divadla paní Bolfovou s prosbou o pomoc při nácviku. Spolu s partou dalších nadšenců, převážně odchovanců paní Bolfové z dětského divadla se začala shánět a nacvičovat nová hra. A tak se začala rodit historie nového souboru. A od té doby je to vlastně už celých 20 let téměř to samé. Někdo nový přijde, někdo jiný odejde, jen přízeň diváka nám, chválabohu, zůstává.

Současný divadelní soubor má variabilní počet členů, ale za stálé se dá považovat asi pětadvacítka z nich. Každý z členů souboru kromě své přidělené role musí zvládnout i další práce při přípravě představení, při výrobě i stavění scény, výrobě kulis, šití kostýmů a podobně.
Výjimkou není ani přímá finanční pomoc od některých stálých členů. Ale to je jistě věc, kterou znají všichni, kdo se v oblasti amatérské kultury pohybují.
Soubor od začátku až do roku 2004 režijně vedla paní Ludmila Bolfová a od roku 2005 ji na jejím režisérském postu vystřídal dlouholetý člen souboru pan Josef Rýdl.

Tradicí souboru je, že čas po prázdninách věnujeme nácviku nové hry, která se před diváky dostane těsně před Vánoci. Premiéra samozřejmě vždy patří domácímu publiku ve Valašské Bystřici. Během sezóny odehrajeme kolem 20 představení a zúčastňujeme se divadelních postupových soutěží, festivalů a přehlídek jako například v Karolínce, Štítině u Opavy, Štramberku nebo Těškovicích. Kromě toho máme už své příznivce i v řadách publika v okolních obcích a městech.

Od roku 1988 soubor používá svůj název CHAOS – jako výraz stavu věci, který však s nadhledem dokážeme pojmenovat a hlavně zvládnout. V roce 2000 dospěli členové souboru k rozhodnutí dát své divadelní práci punc oficiálnosti a založili občanské sdružení CHAOS – Klub přátel divadla. Sdružení si zvolilo vlastní správní radu, která jedná na základě vyjádření členů o všech organizačních i finančních záležitostech. I když spolu se vznikem sdružení přibylo obrovské množství povinností a papírování, radost nám dělají možnosti, které se nám tímto otevřely.

Vedoucí div. souboru Chaos: Josef Rýdl, tel.: 724 523 786
Organizační záležitosti: Bohumila Bitalová, tel.: 603 571 507

DĚTSKÝ DIVADELNÍ SOUBOR MINIDRAMA
První setkání s dětmi, které měly zájem o dramatický kroužek, se uskutečnilo začátkem října roku 2014. K naší radosti se základna ještě rozrostla o další nadšené divadelníky. Mluvená role sice není pro všechny, ale děti se v žádném případě nenudí. Pilně připravují scénu, malují kulisy a vytvářejí různé rekvizity.

Vedoucí dětského divadelního souboru MiniDrama: Růžena Kratochvílová, tel.: 734 878 767

 

Divadelní soubor Chaos – oficiální webové stránky